Informacje o języku chorwackim

Hrvatski jezik, czyli chorwacki język usłyszy każda osoba, która planuje urlop w pięknej Chorwacji, kraju kochanym i uwielbianym przez tysiące Polek i Polaków. Co warto o nim wiedzieć?

Chorwacki język należy do południowosłowiańskiej gałęzi języków indoeuropejskich.

Mówi nim około 7 milionów osób

Posługują się nim ludzie w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, a także w Słowenii i w innych krajach.

Chorwacja, jaki język?

Oczywiście w Chorwacji – język chorwacki. Nie mogłoby być inaczej! Oto kilka prostych zwrotów:

 • Cześć! – Zdravo! Bok! Ćao!
 • Dzień dobry! (rano) – Dobro jutro!
 • Dzień dobry! (po południu) – Dobar dan!
 • Dobry wieczór! – Dobra večer!
 • Dobranoc! – Laku noć!
 • Do widzenia! – Zbogom!, Doviđenja!
 • Przepraszam – Oprostite! Ispričavam se! Žao mi je.
 • Proszę. – Molim.

Jak widać, język chorwacki ma podobieństwa do polskiego. Wydaje się nam, że wystarczy trochę pobyć w tym kraju, osłuchać się, aby mówić na poziomie komunikatywnym!

Jakim językiem posługują się Chorwaci

Bośniacki, serbski, a może inny? Chorwacja – jaki język tu obowiązuje?

Język chorwacki bazuje na dialekcie nowo-sztokawskim, wykazując jednak wpływy innych dialektów. Podobieństwo do języków bośniackiego i serbskiego sprawia, ze rozmówcy bez problemu mogą się ze sobą porozumiewać.Język chorwacki historia – zawiła historia, ale jedna prawda, czyli Chorwacja, jaki język używany jest przez Chorwatów? Z tego powodu wielu slawistów i socjolingwistów, przede wszystkim spoza byłej Jugosławii, jest zdania, że te języki mogą być odmianami wspólnego języka, który został nazwany serbochorwackim.

Język chorwacki informacje

Historia

Jak to wszystko się zaczęło? Czyli porozmawiajmy na temat język chorwacki historia.

W kwestii: Chorwacja język warto wiedzieć, że jako język pisany miał swoje początki w IX wieku. Jednym z najważniejszych świadectw tego okresu jest „tablica z Baški” pochodząca z 1100 roku. Ta znaleziona w romańskiej kaplicy kamienna płyta nosi napis wykonany głagolicą. Jest to zapis fundacji tej kaplicy przez chorwackiego króla Dmitara Zwonimira.

W średniowieczu teksty chorwackie pisano trzema alfabetami: alfabetem łacińskim, głagolicą (pierwszy alfabet słowiański) oraz cyrylicą chorwacką.Alfabet nie zaczyna się od litery „A”Jest oryginalny w porównaniu do innych alfabetów, co zresztą uważamy za ważną cechę w temacie język chorwacki opis. Dlaczego? Zaczyna się bowiem od „B”.Co więcej?Jest ubogi w samogłoski.

Opis

Począwszy od XVI wieku zaczęło przeważać pismo łacińskie. Najstarsze dokumenty w języku chorwacki pochodzą z końca XIII wieku. Pierwszą książką napisaną całkowicie w dialekcie sztokawskim jest modlitewnik z roku ok. 1400. Z kolei pierwszą drukowaną południowosłowiańską książką jest mszał wydrukowany w 1483 roku.Polacy wyjeżdżający na wakacje do Chorwacji są w stanie zrozumieć wiele słów wypowiadanych przez Chorwatów. Na przykład „Dzień dobry” (po południu) – „Dobar dan” bez wcześniejszej znajomości języka da się zrozumieć.

Cechy

Jeśli chodzi o teraźniejszość, w roku 1991 język chorwacki został definitywnie uznany za język samodzielny. Pojęcie „serbochorwacki” zostało uznane w Chorwacji za relikt wymuszonej językowej jedności dawnego systemu.Podkreśla różnice kulturowe i historyczne – czyli co jeszcze warto wiedzieć w kwestii chorwacki język cechy Chorwaci podkreślają wszelkie różnice kulturowe i historyczne między językiem serbskim i chorwackim. Przywrócili nawet do oficjalnego użycia wiele słów-archaizmów z przed 1918 roku.Chorwacki język podstawy, które zgłębisz i Ty:

 • tak – da,
 • nie – ne,
 • dziękuję – hvala,
 • jak się masz? – kako ste?
 • pozdrowienia – pozdravi!
 • nazywam się – zovem se,
 • miasto – grad.

Chorwacki język – podstawy są naprawdę proste. Już o tym pisaliśmy, powtórzymy się, jeśli masz choć odrobinę smykałki językowej, możesz być pewnym, że nauka na poziomie komunikatywnym pójdzie Ci sprawnie.