poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
hm
Camera obscura
Dekada Literacka 2008, nr 5-6 (231-232)

Wiktoria i René Śliwowscy w książce Rosja nasza miłość (s. 397) piszą, że w 1968 roku „Stolica” drukowała paszkwile Kazimierza Moczarskiego, podówczas związanego z reżymem, potem z Konfederacją Narodu Polskiego, popisującego się nie tak dawno w Sejmie rozszyfrowywaniem skrótu PZPR – Płatni Zdrajcy Pachołki Rosji, a dziś podejrzewanego o powiązania z SB… Że powinno być: Konfederacja Polski Niepodległej, o to już mniejsza, ale pomylić Kazimierza Moczarskiego z Leszkiem Moczulskim – to chyba gafa roku.

W tej samej książce czytamy, że przed wojną wiersze Kornieja Czukowskiego, w cudownym przekładzie Juliana Tuwima – znały wszystkie dzieci w Polsce (s. 259). To na pewno przesada, bo tom Bajek ukazał się dopiero w 1936 roku i był dość drogi. No i tłumaczem nie był Tuwim, lecz Władysław Broniewski.

Jacek Cieślik („Plus Minus” z 3/4 I 2009) pisze, że król Ludwik II Bawarski interesował się przede wszystkim miejscami związanymi ze śpiewakiem operowym Hansem Sachsem. Autor nie wie, że Hans Sachs (1494–1576) to niemiecki poeta, najwybitniejszy z meistersingerów, autor wielu dramatów, żyjący w czasach, gdy opery jeszcze nie było, w wieku XIX bohater opery Wagnera Śpiewacy norymberscy.

Zaskakujące propozycje (lub luki) znaleźć można w odpowiedziach na ankietę „Dziennika” w sprawie kanonu lektur szkolnych. Umieszcza się w nich niekiedy książki dla młodego czytelnika zupełnie niestosowne (O poprawie Rzeczypospolitej Frycza – Antoni Libera), a przy tym literacko nie najlepsze (Mateusz Bigda – Andrzej Paczkowski). Pojawiają się tytuły książek nieistniejących (Fraszki Reja – Jan Englert, Tadeusz Luty i Fraszki Krasickiego – Jacek Trznadel, Maciej Zięba). Przez roztargnienie chyba respondenci zapominają o bezspornych arcydziełach (Paweł Śpiewak o Trenach, Małgorzata Łukasiewicz i Łukasz A. Turski o Panu Tadeuszu). Najbardziej poszkodowana okazała się Zemsta, pominęli ją Anna Radziwiłł, Małgorzata Szpakowska, Michał Głowiński, Leszek Balcerowicz, Robert Kostro, Jacek Trznadel, Łukasz Turski. Wysoką lokatę otrzymała Ziemia obiecana, można przypuszczać, że pamiętana przez respondentów w wersji filmowej.

Chochlik drukarski z kolei namieszał w wypowiedzi Kamerzysty, który również wziął udział w tej ankiecie. Krasiński otrzymał tu imię „Ignacy”, Mrożek – „Stanisław”, a Sienkiewicz jako autor „Listów z Ameryki” zmienił się w jakiegoś „Pieczyńskiego”. 

Ciekawie by było się dowiedzieć – mówi Katarzyna Kubisiowska („Tygodnik Powszechny” 2009 nr 1–2) – jakie motywy kierowały polskimi generałami, którzy w 1863 roku przechodzili na stronę rosyjską. Odpowiedź: takich generałów nie było, bo nie było wojska polskiego, z którego szeregów mogliby przechodzić na stronę rosyjską. Byli tylko wojskowi, z pochodzenia Polacy, którzy od początku robili kariery w armii carskiej; niektórzy z nich przechodzili na stronę powstania (jak Traugutt).

Myli się Jan Englert („Przegląd” 2009 nr 3) mówiąc, że w zaborze rosyjskim kościół i teatr to były jedyne dwa publiczne miejsca, gdzie można było używać języka polskiego. Dozwolone były także odczyty publiczne w języku polskim.

Cezary Polak („Dziennik” z 21 I 2009), przypominając socrealizm, słabo się orientuje w tym temacie, skoro pisze, że kultura polska miała być przystępna w stylu, a narodowa w treści. Tymczasem hasło brzmiało inaczej: socjalistyczna w treści, narodowa w formie.

W przypisach do tłumaczenia książki Marci Shore Kawior i popiół (s. 459), skądinąd bardzo starannych pod względem bibliograficznym, kilkukrotnie wymienione zostały wojenne listy Tuwima do Ireny Tuwimowej
Oczywiście, chodzi tu o siostrę poety – Tuwimównę, a nie Tuwimową.

W Camerze z „Dekady Literackiej” 2008 nr 4 wydrukowano mylnie: Pieśni Wiednia wybronionego zamiast: Pieśni Wiednia wybawionego.
 hm 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas