poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf
Dekada Literacka 2010, nr 4-5 (242-243)
Grupa Bloomsbury
Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf
15 września 2010 – 9 stycznia 2011
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY www.mck.krakow.pl
Kraków, Rynek Główny 25, Galeria MCK czynna: wt-nd 10.00-18.00

Wystawa „Grupy Bloomsbury. Brytyjska Bohema kręgu Virginii Woolf ” w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury jest pierwszą w Polsce tak szeroką prezentacją twórczości brytyjskich artystów początku XX w.

Twórczość skandalizującej, awangardowej grupy Bloomsbury, skupionej wokół pisarki Virginii Woolf i malarki Vanessy Bell, działającej od 1905 roku aż do II wojny światowej uważana jest dzisiaj za najważniejsze, najbardziej znane i cenione zjawisko w kulturze brytyjskiej XX wieku. Tworzący Grupę pisarze, malarze, dziennikarze, ekonomiści i krytycy sztuki swoją działalnością wywarli ogromny wpływ na współczesną angielską i światową sztukę oraz literaturę. Nigdy wcześniej polska publiczność nie miała okazji poznać kontrowersyjnej historii Bloomsbury, ani sylwetek twórców i ich znakomitych dzieł.

W Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury zaprezentowano najwybitniejsze obrazy, drzeworyty i litografie tak znanych artystów jak: Vanessa Bell (siostra Virginii Woolf), Duncan Grant, Roger Fry i Dora Carrington.

Wystawę wzbogacono o przedmioty z życia codziennego (meble, ceramika), a także kilkadziesiąt książek zilustrowanych przez artystów Bloomsbury.


Na bogaty program towarzyszący złożą się wykłady, dni otwarte, projekcje filmowe, czytanie literatury brytyjskiej, lekcje galeryjne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, cykl spotkań: „Dojrzali do Sztuki” – szczegółowy program dostępny na stronie:
http://www.mck.krakow.pl/view.php?idt=1&idm=593


MCK wydało polsko-angielski katalog wystawy.
Brytyjski kurator wystawy: Tony Bradshaw
Polski kurator wystawy: Monika Rydiger: rydigerm@mck.krakow.pl, 12 42 42 822
Organizacja: Anna Śliwa
Aranżacja plastyczna: Rafał Bartkowicz (w aranżacji wystawy zostały wykorzystane zdjęcia wnętrz domu w Charleston autorstwa Alena MacWeeneya) 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas