poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
Biuro Literackie
Nakręć wiersz Krystyny Miłobędzkiej

Nakręć wiersz Krystyny Miłobędzkiej

Już po raz piąty festiwalowi Port Literacki towarzyszyć będzie konkurs "Nakręć wiersz". Od 2008 roku filmowcy z kraju i zagranicy podejmują się zrealizowania etiud filmowych ilustrujących wiersze współczesnych polskich poetów. Poprzednie cztery edycje zaowocowały łącznie kilkuset filmami, których różnorodność z roku na rok zaskakuje organizatorów i jury.
Pierwszy dzień 17. edycji najważniejszego krajowego festiwalu literackiego poświęcony będzie Krystynie Miłobędzkiej, jednej z najznakomitszych współczesnych polskich poetek obchodzącej w przyszłym roku 80. rocznicę urodzin. Wśród festiwalowych wydarzeń, które uświetnią urodziny laureatki Silesiusa, znalazł się także konkurs na filmowe realizacje jej wierszy.  
Do udziału w projekcie dopuszczonych zostanie maksymalnie 80 zespołów. Każdy z nich może zarezerwować jeden wiersz spośród zamieszczonych w specjalnym banku. Codziennie o 16:00 na stronie biuroliterackie.pl, w zakładce Nakręć wiersz, pojawiać się będzie zaktualizowana lista dostępnych utworów. O rezerwacji decydować będzie kolejność zgłoszeń nadesłanych na adres: nakrecwiersz@biuroliterackie.pl
W tej odsłonie konkursu uczestnicy walczyć będą nie tylko o uznanie jurorów, ale także o względy publiczności. Po raz pierwszy Organizatorzy uruchamiają głosowanie SMS i specjalnie na ten cel stworzoną stronę internetową www.nakrecwiersz.pl (start 2 lutego 2012) z zakwalifikowanymi do konkursu filmami.
Do pokazu finałowego 20 kwietnia 2012 roku zakwalifikowanych zostanie od 10 do 20 filmów, a oceniać je będzie jury w składzie: Artur Burszta, Michał Merczyński, Jan Komasa i Jarosław Szoda. Uczestnicy walczyć będą o 10 tys. złotych ufundowane przez Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Tego dnia ogłoszony zostanie także laureat nagrody publiczności.
W pierwszej edycji konkursu tryumfowały zespoły: Burundanga (Agnieszka Paszkiewicz, Agnieszka Chatys, Wanda Kapelczak) oraz Piotr i Aneta (Piotr Spigiel, Aneta Kamińska, Marek Straszak). Rok później jury nagrodziło grupy:  Zrzut (Monika Korzeniowska, Krzysztof Szcześniak) i No Bo (Agnieszka Paszkiewicz, Waldemar Szemetnia). 2010 rok należał do zespołów: Żoan & Ądre, Zam i Przypadkowy Team.
W ostatniej edycji autorami najlepszych etiud ilustrujących wiersze Tadeusza Różewicza okazały się zespoły: Maszyna do ruszania (Katarzyna Gondek, Jarosław Piekarski, Alicja Jankiewicz, Katarzyna Szczerba, Jagoda Chałacińska, Michał Fetler), Animateria (Piotr Spigiel, Jacek Timingeriu, Karolina Cicha, Marek Straszak, Kamila Dydak) oraz Blankmatte i Zebra (Mateusz Iskra, Natalia Norko, Anna Wojdyła, Zdzisław Orłowski).
Konkurs "Nakręć wiersz Krystyny Miłobędzkiej" nie ma ograniczeń wiekowych i adresowany jest w równym stopniu do nieprofesjonalistów, jak i twórców z dorobkiem, pojedynczych osób, a także grup producenckich, autorów z Polski lub zagranicy. Zgłoszenia oraz prace konkursowe należy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie 2.01.2012 (decyduje data stempla pocztowego) na adres:
Biuro Literackie
Przejście Garncarskie 2
50-107 Wrocław
Z dopiskiem: "Nakręć wiersz Krystyny Miłobędzkiej".

Pobierz formularz zgłoszeniowy >>>
http://biuroliterackie.pl/wyslij/Nakrec_wiersz_2012_Formularz_zgloszeniowy
Pobierz regulamin konkursu >>>
http://biuroliterackie.pl/wyslij/Nakrec_wiersz_2012_Regulamin
Pobierz Bank wierszy >>>
http://biuroliterackie.pl/wyslij/Nakrec_wiersz_2012_Bank_wierszy_Krystyny_Milobedzkiej

Zobacz klipy laureatów tegorocznej edycji konkursu:
MASZYNA DO RUSZANIA: Miasteczko >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=100&co=avi_3752
BLANKMATTE I ZEBRA: Totentanz - wiersz barokowy >>>
http://biuroliterackie.pl/wyslij/Nakrec_wiersz_2012_Regulamin
ANIMATERIA: List do ludożerców >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=100&co=avi_3754


Zobacz zwycięskie klipy z ubiegłych lat >>>
http://www.biuroliterackie.pl/imprezy/festiwal.php?site=800

 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas