poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
Warsztaty krytyczne w Biurze Literackim
Biuro Literackie organizuje w dniach 21-23 stycznia 2011 roku Warsztaty krytyczne. Impreza, która zaplanowana została w nowej siedzibie wydawnictwa na wrocławskim rynku, upłynie pod znakiem siedmiu spotkań z uznanymi wykładowcami akademickimi, badaczami literatury, redaktorami oraz twórcami.

Trzy dni wokół zagadnień związanych ze współczesną krytyką literacką, redagowaniem i działalnością wydawniczą, to propozycja dla dziennikarzy, studentów polonistyki, osób zawodowo zajmujących się pisaniem o książkach, redagujących portale literackie oraz pracujących w instytucjach kultury.

Odpowiedni poziom Warsztatów zagwarantuje siedmiu wykładowców, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w nowym projekcie Biura Literackiego: Wojciech Bonowicz, Julia Fiedorczuk, Jacek Gutorow, Roman Honet, Michał Larek, Adam Poprawa, Dariusz Sośnicki i Piotr Śliwiński.

Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 grudnia 2010 roku przez formularz dostępny na stronie Biura Literackiego. Warunkiem udziału w zajęciach jest przesłanie recenzji lub rozmowy, na podstawie których prowadzący wybiorą od dwunastu do piętnastu uczestników.

Warsztaty zainauguruje piątkowy wykład Jacka Gutorowa "Strategie czytania, strategie krytyczne" o sposobach odczytywania tekstów zarówno poetyckich, jak i krytycznych. Tego samego dnia zajęcia poprowadzi również Julia Fiedorczuk, która przekona o tym, że "nie ma przepaści pomiędzy poezją a nauką".

Drugiego dnia jako pierwszy o krytykach-profesjonalistach opowie Adam Poprawa. Po nim wykład o sztuce prowadzenia wywiadów wygłosi Wojciech Bonowicz, który powie co zrobić, gdy "przychodzisz na umówione spotkanie (jechałeś całą noc) i widzisz, że Twój rozmówca wcale nie ma ochoty rozmawiać".

Sobotnie popołudnie wypełnią zajęcia z wykładowcami Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - Michałem Larkiem wokół zagadnienia "Czy krytyk powinien pisać o książce, która mu się nie podoba", i Piotrem Śliwińskim o arcydziele - po czym je poznać i czy warto pisać tylko o utworach największych.

Na finał tego dnia przewidziana styczniowa edycja "Czytań w Biurze" z Romanem Honetem i Dariuszem Sośnickim oraz ich premierowymi tomami "piąte królestwo" oraz "O rzeczach i ludziach". Po nim podsumowanie debaty "Biurowe książki 2010" z udziałem wykładowców oraz uczestników Warsztatów.

Autorzy "Czytania" poprowadzą ostatnie dwa spotkania zaplanowane w niedzielę 23 stycznia. Dariusz Sośnicki opowie o recenzjach wewnętrznych funkcjonujących w wydawnictwach, natomiast Roman Honet, dwie godziny później, odpowie na pytanie: "Co poecie po krytyku?".

Więcej informacji o inicjatywie w specjalnym serwisie poświęconym 21. edycji Biurowych Warsztatów. Obok szczegółowego programu zajęć każdy z zaproszonych do udziału wykładowców w krótkim tekście zapowiada tematy, które poruszać będzie w trakcie swojego spotkania.

Specjalny serwis poświęcony Warsztatom krytycznym w Biurze Literackim
http://biuroliterackie.pl/imprezy/imprezy.php?site=800

 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas