poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
spotkanie z Piotrem Sommerem
8 maja, Biuro Literackie, Wrocław

"Dni i noce" Sommera w sobotę w Porcie

8 maja o godzinie 17:00 Piotr Sommer będzie gościem Adama Poprawy i księgarni Biura Literackiego. Spotkanie poprzedzające galę wręczenia Silesiusa 2010 w Teatrze Muzycznym Capitol będzie ostatnim wydarzeniem w tym miejscu. Od jesieni imprezy organizatora Portu odbywać się będą w nowej siedzibie na wrocławskim rynku.  

W trakcie wieczoru poeta i tłumacz przeczyta wiersze z tomu "Dni i noce", o którym Anna Kałuża pisała, że jest to "żywioł mowy, który jest (po prostu?) żywiołem życia", a także odpowie na zagadnienia związane z premierą swojej nowej książki "Ucieczka w bok. Pytania i odpowiedzi", która ukaże się już 10 czerwca w BL.

Będzie to 12. tom tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt twórczości opublikowany we wrocławskiej oficynie. Wśród rozmówców poety znaleźli się: Stanisław Bereś, Wojciech Bonowicz, Jerzy Borowczyk i Michał Larek, Mariusz Grzebalski, Agnieszka Kołodyńska, Barbara Łopieńska, Zbigniew Machej, Joanna Orska, Magdalena Rybak i Krzysztof Siwczyk.

"Pan mnie słucha, prawda? – mówi Piotr Sommer w jednym z wywiadów – Bo wie pan, ja mogę się już komunikować jak mam jednego słuchacza, chociaż wolę ze dwóch albo trzech. Koledzy mówią, że dopiero ta trzecia osoba, co patrzy na nas dwóch 'z zewnątrz', stwarza nam audytorium – pozwala na taką sytuację, w której możemy się wzajemnie komunikować i jednocześnie trochę bawić komunikacją i językiem."

Książka, podzielona na dziesięć wywiadów, jest w istocie jednorodną wypowiedzią i autokomentarzem do twórczości autora "Dni i nocy" – żywą relacją poetyckiej drogi i wykładnią, czasem bardziej wprost, czasem mniej, myślenia o języku i poezji. Pytania i odpowiedzi ukazują złożoność dotychczasowego dorobku poetyckiego Piotra Sommera – bo nie jest to bynajmniej dzieło zamknięte.

Przewodniczący jury – profesor Jacek Łukasiewicz – w werdykcie podkreślił, że Sommer otrzymał wyróżnienie "za wybitną, wielostronną i nowatorską twórczość poetycką, która silnie wpłynęła na język polskiej poezji w ostatnich trzech dekadach". Na spotkanie z autorem zapraszamy do księgarni Port Literacki przy Placu Teatralnym 5. Tuż po nim w Teatrze Capitol odbędzie się uroczysta gala połączona ze specjalnym spektaklem.

Piotr Sommer (ur. 1948) jest autorem kilkunastu książek własnych i kilkunastu przekładowych. Tłumaczył poetów amerykańskich, angielskich, irlandzkich, szkockich i polskich. Jego wiersze przekładano na wiele języków. Od 1976 roku pracuje w redakcji "Literatury na Świecie". Mieszka pod Warszawą.

Dowiedz się więcej o spotkaniu z laureatem Silesiusa 2010 w Porcie Literackim >>>
http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=210&news_ID=2010-05-07


 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas