poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
Muzyka Zagłady. Z Breslau do Auschwitz – Birkenau
Wrocław, 16 marca, godz. 18.30

16 marca o godz. 18.30 w Zakładzie Studiów Żydowskich przy Instytucie Filologii Polskiej (ul. Plac Nankiera 15, sala nr 141) we Wrocławiu, odbędzie się spotkanie z  Agnieszką Kłos poświęcone sztuce Zagłady, tematowi nadzwyczaj interesującemu, lecz niemal nieznanemu szerszej publiczności. Orkiestra kobieca w Birkenau, w której grały artystki światowej sławy, jest tego najlepszym przykładem. Wykład ma charakter multimedialny i interdyscyplinarny. Opiera się na unikatowych materiałach Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu oraz na najbardziej aktualnych materiałach dydaktycznych opublikowanych przez placówki badające na co dzień historię Zagłady. Fakty historyczne ilustrują liczne fragmenty filmów, cytaty oraz wypowiedzi świadków. Oryginalnie i interesująco podane historie wybranych bohaterów pozwalają słuchaczom lepiej objąć, zapamiętać, zrozumieć i wyobrazić sobie specyfikę tamtego okresu.

Wykład zdobył rekomendację Radiowej Trójki:

"Grając, wygrywali życie..."

Tego trzeba posłuchać, o tym trzeba się dowiedzieć. Sztuka Zagłady. Orkiestry obozowe w Auschwitz... Agnieszka Kłos da wykład o muzyce i orkiestrach, działających w tym strasznym miejscu.

Poruszające, wstrząsające. Dla wielu osób - całkowicie nowe. Zapraszamy do posłuchania - w tym wydaniu RTK sama Agnieszka Kłos.

Do posłuchania:

http://www.polskieradio.pl/trojka/ramowka/print.aspx?type=f&day=20090905

Autorka jest bohaterką filmu dokumentalnego „Noce i dnie w Auschwitz”, który realizuje Kinga Wołoszyn – Świerk. Więcej o filmie:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35750,6996008,Dziewczyna_z_kamera_w_Auschwitz.html

Wstęp wolny

 


 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas