poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
W środę w Porcie Gutorow i Sosnowski
24 lutego, godz. 18, Wrocław

W środę 24 lutego o godzinie 18:00 w księgarni Port Literacki we Wrocławiu odbędzie się wieczór autorski towarzyszący premierom książek Jacka Gutorowa i Andrzeja Sosnowskiego: "Nad brzegiem rzeki (1990-2010)" (w księgarniach od 25 lutego) oraz "poems" (1 marca). Serdecznie zapraszamy!

"Nad brzegiem rzeki" to dorobek poety z dwudziestu lat, tom, który jest "formą ćwiczenia", podlegającą doraźnej i ciągłej rewizji. Na książkę składają się wszystkie dotychczasowe wydawnictwa autora "Innego tempa" oraz cykl "W cieniu kwitnących sadów" z nowymi, w większości niepublikowanymi dotąd utworami.

Premierowa książka Andrzeja Sosnowskiego nosi tytuł "poems". Tom powstał pod wpływem książki Harrisa "Kult cargo. Kredyt i czas", będącej swoistą polemiką z "Sein und Zeit" Heideggera, jak pisze w komentarzu sam autor. To wielki spektakl słów, które wciąż wymykają się wszelkim ramom i normom.

Na łamach Przystani! niedawno opublikowana została rozmowa obu poetów z książki "Trop w trop". W niej to na pytanie Jacka Gutorowa o autentyzm i jego oblicze we współczesnej poezji Andrzej Sosnowski odpowiedział: "Myślę, że nie można pisać bez świadomości uczestnictwa w czymś, co nazwałbym teatrem własnej osoby.

I nie ma nawet znaczenia, czy jest to teatr jednego czy też stu aktorów; za każdym razem mamy do czynienia z osobą". Na czym polega ów sposób mówienia poezją i o poezji, jak autor sytuuje się w kontekście odbiorcy i jak odbiorca może postrzegać autora przez pryzmat "teatru jednej osoby" - dowiemy się już w środę 24 lutego.

Jacek Gutorow (1970) - poeta, krytyk, tłumacz. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003) oraz Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito za opublikowany w 2008 roku tom "Inne tempo". Mieszka w Opolu.

Andrzej Sosnowski (1959) - poeta, tłumacz, eseista. Pracownik redakcji "Literatury na Świecie". Laureat nagród: im. K. Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki 1992 roku, Fundacji Kultury (1994 i 1999), Kościelskich (1997), "Odry" za całokształt twórczości (1998) oraz Silesiusa za tom "Po tęczy" (2008). Ostatnio nakładem Biura Literackiego ukazały się "Pozytywki i marienbadki" - zbiór wierszy z lat 1987-2007. Mieszka w Warszawie.


Więcej informacji o spotkaniu w Porcie Literackim >>>
http://www.biuroliterackie.pl/biuro/biuro.php?site=210&news_ID=2010-02-19

 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas