poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
Poeci na nowy wiek
Biuro Literackie

Poeci na nowy wiek: debiuty 2000 i 2001

Którzy z debiutantów kończącej się właśnie dekady mają szanse na trwałe zapisać się w poezji polskiej? Które z książek zasługują na miano najważniejszego debiutu? Czy jakieś debiutanckie tomiki zostały przez krytykę przeoczone, niedocenione?

Czy ostatnie dziesięć lat to faktycznie dominacja debiutantów z lat 90.? Czy poeci, którzy debiutowali w pierwszej dekadzie nowego wieku będą w stanie nadać nowy ton poezji polskiej? Jeśli tak, to kto z tego grona może odegrać najważniejszą rolę?

Tymi pytaniami kilka tygodni temu zainaugurowaliśmy projekt Poeci na nowy wiek. Dzisiaj w Przystani! start zasadniczej części akcji, która ma na celu wyłonienie autorów zasługujących na miano Poetów na nowy wiek.

W każdym miesiącu przez kilka dni (między październikiem a marcem) autor projektu Roman Honet prezentować będzie obszerne szkice przywołujące i przybliżające debiutantów oraz najważniejsze książki z poszczególnych lat.

Z grona nominowanych w każdym roku autorów wskazywać będzie jednego, dwóch, a czasami trzech, których zaprosi do udziału w przedsięwzięciu. W kolejnych dniach publikowane będą zestawy wierszy, recenzje debiutanckiej książki oraz rozmowa z autorem.    

Trzynastu autorów (tylko takich, którzy nie współpracują z Biurem Literackim) dodatkowo zaprezentuje się w ramach cyklu wieczorów autorskich Poeci na nowy wiek. Pierwszy z wieczorów w środę 14 października o 18:00 w księgarni Port Literacki. 

Finałem akcji będzie publikacja antologii z wierszami najważniejszych poetów ostatniej dekady oraz specjalny wieczór autorski podczas 15. edycji festiwalu Port Wrocław w kwietniu 2010 roku.

Portowe "upominanie się o nowych autorów" w bezpośredni sposób nawiązuje do cyklu spotkań „Barbarzyńcy i nie” jaki w latach 1996-1999 zainicjował w Legnicy Artur Burszta. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali wówczas najważniejsi debiutanci lat 90:

Miłosz Biedrzycki, Darek Foks, Mariusz Grzebalski, Krzysztof Jaworski, Tadeusz Pióro, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Dariusz Sośnicki, Marcin Świetlicki, Adam Wiedemann.

W kolejnych latach "upominanie się o autorów" realizowane było poprzez projekt "Odsiecz", w którym udział wzięli m.in. Jacek Gutorow, Roman Honet, Radosław Kobierski, Marta Podgórnik, Tomasz Różycki, Krzysztof Siwczyk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Planując jubileuszowy 15. festiwal uznaliśmy, że ówcześni debiutanci nie potrzebują już tak dużego wsparcia i zamiast wydawać okolicznościową publikację lepiej uruchomić akcję, dzięki której znowu upomnimy się o nowych autorów.  

Już dzisiaj nominacje dla debiutantów z rocznika 2000. W tym gronie znaleźli się: Wojciech Brzoska, Wojciech Gedroyć, Julia Fiedorczuk, Anna Podczaszy oraz Adama Pluszka. We wtorek obszerna prezentacja najważniejszego zdaniem Romana Honeta debiutanta z tej piątki.

W czwartek nominacje debiutantów z rocznika 2001. Dzień później prezentacja wybranego autora. Ci, którzy nie chcą czekać na wybory Romana Honeta zapraszamy do portowej księgarni. W środę prezentacja nominacji ale także wieczór najciekawszego debiutanta 2001 roku.       


Poeci 2000 roku według Romana Honeta >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=txt_2295

Przekonaj się, kto został „Poetą na nowy wiek” 2000 roku >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=txt_3000

Poeci 2001 roku według Romana Honeta >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=txt_3003


 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas