poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
Festiwal Art Moves 2009
Toruń

Toruń światową stolicą sztuki wielkiego formatu!
II międzynarodowy festiwal sztuki na bilbordach Art Moves (Sztuka Porusza)  w  październiku w Toruniu!

Prace wielkiego formatu (na bilbordach, megabilbordach i plakatach) zaistnieją w przestrzeni miasta. Pokażemy około 1000 m2 sztuki! Największa praca festiwalu – megafotografia Edwarda Burtynsky'ego ma ponad 250 m2 i zawisła 1 października na budynku dawnego Gastronomika na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Broniewskiego. Na II edycji festiwalu pojawią się prawdziwe gwiazdy i bardzo ważne projekty.
W ramach festiwalu pokażemy prace 20 artystów z 11 krajów świata (Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Izraela, RPA, Słowacji, Chin, Rosji,Węgier, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Polski) w 2 blokach - głównym i konkursowym.

Zaproszeni artyści:
Pokaz główny:
Edward Burtynsky / Kanada
Mark Titchner / Wielka Brytania
Paul Antick / Wielka Brytania
Abrie Fourie / RPA / Niemcy
Haimi Fenichel / Izrael
Visionary Images / Australia
Paweł Jarodzki / Polska
Jerzy Kosałka / Polska
Joanna Górska / Galeria Rusz / Polska
Rafał Góralski / Galeria Rusz / Polska

Pokaz konkursowy:
Barbora Novotna / Słowacja
Paul Nolan / Australia
Yuen Nam Choi / Chiny
Raed Skaik / Zjednoczone Emiraty Arabskie
Agnieszka Popek-Banach / Polska
Ferenc K1SS / Węgry
Ahmetshina Yana / Rosja
Magdalena Pagińska / Polska
Kamil Banach / Polska
Aleksander Bąk / Polska

Program festiwalu:
01.10 - 31.10.2009 - pokaz megaprac Edwarda Burtynsky’ego w przestrzeni miasta
06.10 - 09.10.2009 - plakatowa akcja artystyczna wśród mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia
                                  i Starówki pt. „Sztuka z bliska”
09.10 - 08.11.2009, Plac Rapackiego, ul. Chopina - ekspozycja prac artystów na  bilbordach
                                                                                    i słupach ogłoszeniowych
09.10.2009, g. 17, Plac Rapackiego - oficjalne otwarcie festiwalu i wręczenie głównej nagrody            zwycięzcy Konkursu Sztuki na Bilbordach
09.10.2009, g. 20, CSW Znaki Czasu - pokaz filmu „Sfabrykowany krajobraz”
10.10.2009, g. 18, CSW Znaki Czasu - spotkanie z artystami i kuratorami pt. „Sztuka dla sztuki czy sztuka dla ludzi? czyli działania przekraczające sztywne granice sztuki i śmiało ingerujące w tkankę społeczną”. W spotkaniu udział wezmą:
Maria Filippow / Visionary Images / Melbourne, Australia                                   
Paul Antick / Roehampton University / Londyn, Wielka Brytania
Beata Jaszczak / Festiwal Podwórko / Galeria Oto ja / Płock / Polska
Jacek Markiewicz / Galeria A.R.T./ Stowarzyszenie Oto ja / Płock / Polska
Pokazy dokumentacji i swobodna dyskusja w przyjaznej atmosferze!

Twórcom festiwalu przyświeca przekonanie, że sztuka pokazywana w przestrzeni miasta może być istotna dla współczesnego człowieka, gdyż może wytrącać go z codziennej rutyny, ukazywać nowe tropy rzeczywistości i poruszać. Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu będzie można zobaczyć prace 20 artystów z 11 krajów świata, eksponowane w przestrzeni miejskiej Torunia (na bilbordach, megabilbordach i plakatach).
Głównym punktem festiwalu jest Plac Rapackiego, gdzie w ramach pokazu głównego zaprezentujemy na specjalnie ustawionych bilbordach cykle prac londyńczyków Marka Titchner'a i Paula Anticka oraz prace artystów z Australii, RPA, Izraela i Polski. Natomiast 10 najlepszych prac konkursowych zostanie pokazanych w bloku konkursowym.
W ramach bloku głównego prezentowane są już 3 megaprace z cyklu „Manufacturing”
kanadyjskiego artysty Edwarda Burtynsky'ego.

Od tego roku festiwalowi towarzyszy Konkurs Sztuki na Bilbordach, którego główną ideą jest zachęcenie młodych artystów do tworzenia sztuki zaangażowanej w rzeczywistość. Skierowany jest do młodych, uzdolnionych artystów oraz studentów. W tym roku artyści zostali zaproszeni do wykonania pracy, która byłaby twórczą wypowiedzią artystyczną, nawiązującą do konkursowego hasła: „Czy wszystko jest ze sobą powiązane?” Na konkurs wpłynęło 306 prac, 178 artystów z 33 krajów całego świata. Jury składające się z artystów i kuratorów - autorytetów specjalizujących się w sztuce publicznej: Paweł Jarodzki (profesor ASP, Wrocław), Paul Antick (artysta fotografik, wykładowca Roehampton University, London), Maria Filippow (Visionary Images, Melbourne), Rafał Góralski (artysta Galerii Rusz, dyrektor Festiwalu Art Moves) wybrało 10 najlepszych prac, które zostaną pokazane w bloku konkursowym festiwalu. Autor najciekawszej pracy - Barbora Novotna ze Słowacji otrzyma nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego w wysokości 7000 PLN.

Nowym wydarzeniem festiwalu będzie także akcja plakatowa pt.”Sztuka z bliska”angażująca mieszkańców Torunia, z położeniem akcentu na dzielnice Bydgoskie Przedmieście i Stare Miasto. Mieszkańcy będą mogli włączyć się w przestrzeń sztuki poprzez wywieszenie w oknie swojego sklepu, biura, domu specjalnie przygotowanych przez Galerię Rusz plakatów artystycznych. Plakaty będzie można otrzymać za darmo od biorących udział w akcji wolontariuszy, bądź pobrać w specjalnie wyznaczonych punktach. Gorąco zachęcamy mieszkańców Torunia by wzięli udział w tej akcji!
Punkty dystrybucji plakatów artystycznych: Biblioteka - ul. Mickiewicza 61 i Klub Niebo - Stary Rynek 1

W ramach festiwalu odbędzie się także w CSW Znaki Czasu spotkanie z artystami i kuratorami pt. „Sztuka dla sztuki czy sztuka dla ludzi? czyli działania przekraczające sztywne granice sztuki i śmiało ingerujące w tkankę społeczną” oraz pokaz dokumentu prezentującego powstawanie prac Edwarda Burtynsky'ego pt. „Sfabrykowany krajobraz” (reż. Jennifer Baichwal, Kanada 2006, 90'). Na imprezy wstęp wolny.

Informacje o poszczególnych artystach:

Edward Burtynsky - jest jednym z najwybitniejszych na świecie, współczesnych fotografików. Prezentacja jego prac z cyklu „Manufacturing”należy niewątpliwie do najważniejszych punktów tegorocznego festiwalu. Od początku października prezentujemy 3 jego prace w ogromnych rozmiarach. Największa  z nich - „Manufacturing 11” jest eksponowana na budynku dawnego Gastronomika (dzięki uprzejmości firmy Budlex) i ma powierzchnię ponad 250 m2; „Manufacturing 16” na skrzyżowaniu ul. Podgórnej i Wiązowej oraz „Manufacturing 17”na ul. Przy Kaszowniku 33. Megaprace będzie można oglądać do końca października.
Burtynsky specjalizuje się w rejestrowaniu zmian cywilizacyjnych współczesnego świata.
Cykl „Manufacturing” opowiada o pracy we współczesnym świecie. Pokazywane prace są bardzo estetyczne, można je wręcz określić jako piękne, a równocześnie wypływa z nich bardzo smutna konstatacja na temat kosztów współczesnej produkcji i konsumpcji dóbr.
Burtynsky jest laureatem wielu nagród m. in. TED Prize, której laureatami są również Bono i Bill Clinton. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. National Gallery of Canada, Museum of Modern Art i Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Został też uhonorowany trzema doktoratami honoris causa .
Burtynsky jest artystą, który pokazuje swoje fotografie w tradycyjnych galeriach. Organizatorom festiwalu udało sie przekonać artystę do niecodziennej formy prezentacji i jest to jego pierwszy pokaz w megaforamacie w przestrzeni miasta. Tym bardziej cieszymy się, że ma to miejsce w Toruniu.

Prezentacji prac Burtynsky'ego towarzyszyć będzie projekcja przepięknego wizualnie filmu „Sfabrykowany krajobraz”. Jest to pełnometrażowy film dokumentalny (reż. Jennifer Baichwal, Kanada 2006, 90') opowiadający o procesie twórczym i jest relacją z podróży fotografika do Chin, gdzie powstały m.in. prezentowane na festiwalu prace.
Seans: 09.10.2009, g.20, CSW Znaki Czasu / Kino Centrum , wstęp wolny


Paul  Antick- artysta fotografik z Londynu. Na festiwalu pokaże cykl prac „itourist?”, który jest poświęcony bardzo ważnemu dla naszych ziem fragmentowi historii jakim jest  Holokaust. Artysta w swoich pracach zadaje pytanie czy we współczesnym świecie - szybkim, powierzchownym i turystycznym jesteśmy w stanie zrozumieć tak tragiczne wydarzenie jakim jest zagłada milionów ludzi. Prace Antick'a będą po raz pierwszy prezentowane w Polsce, mimo, że w Polsce zostały zrealizowane - w trakcie podróży artysty śladami obozów zagłady. Antick pokazywał swoje prace w wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, Irlandii i Czechach.


Mark Titchner- jest jednym z najciekawszych artystów brytyjskich młodego pokolenia. W 2006 roku był nominowany do najważniejszej nagrody artystycznej świata 'Turner Prize'. Wcześniej nominowani do niej byli m.in. Damien Hirst – najbogatszy artysta współczesny oraz brytyjska gwiazda i artystka - skandalistka Tracey Emin. Na festiwalu pokażemy cykl prac Titchner'a  inspirowanych  „szumem” reklamowym, który zalewa naszą przestrzeń publiczną i medialną.
Prace artysty są w kolekcji Government Art Collection United Kingdom  i Tate Modern w Londynie.

Abrie Fourie - mieszka i pracuje w Pretorii i Berlinie. Specjalizuje się w fotografii i instalacji video. Tematyka jego prac dotyczy najbliższego otoczenia i codziennych doświadczeń. To co wielu z nas ignoruje w najbliższym otoczeniu, artystę inspiruje do tworzenia wizualnych metafor opowiadających o tak ważnych sprawach jak religia, etyka, duchowość. Swoje prace pokazywał m.in. w Szwajcarii, Niemczech, RPA, Belgii, USA, Angoli, Senegalu.

Haimi Fenichel - mieszka i pracuje w Tel - Avivie. Bliska jest mu tematyka społeczna. Jednym z
przewodnich tematów jego prac jest motyw domu i zadomowienia, tak ważny dla Izraela.
Pokazywał swoje prace m. in. w Hiszpanii, Izraelu i Bułgarii. 


Visionary Images - to studio artystyczne w Melbourne, gdzie młodzi ludzie z pomocą doświadczonych artystów i dizajnerów tworzą dzieła sztuki. Studio wykorzystuje nowoczesne środki komunikacji, sztukę, dizajn i najnowszą technologię jako narzędzia do przeprowadzania
artystycznych interwencji i działań w przestrzeni miasta. 


Jerzy Kosałka - jest jednym z najciekawszych artystów polskich średniego pokolenia;
współzałożyciel Legendarnej Grupy Luxus. Buduje obiekty, tworzy instalacje i realizacje w
przestrzeni publicznej. Artysta tworzy prace, których dowcip, inteligencja i przewrotność splatają się w całość pod nazwą Kosałka. Swoje prace pokazywał w Niemczech, Czechach i Polsce.


Paweł Jarodzki - to twórca i lider legendarnej wrocławskiej grupy Luxus. Jest kuratorem BWA
Awangarda oraz profesorem ASP we Wrocławiu.Jego prace nawiązują zarówno do pop-kultury,
historii sztuki jak i polityki. Swoje prace pokazywał w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Czechach; aktualnie ma monograficzną wystawę w warszawskiej Zachęcie. 


Pokaz specjalny festiwalu - megapraca Galerii Rusz „Siebie nie znacie”, ul. Odrodzenia 7/9;
(01.09 – 31.10.2009) – dzięki uprzejmości BTCM
Galeria Rusz - to grupa artystyczna w składzie Joanna Górska i Rafał Góralski specjalizująca
się w kreowaniu i prezentacji sztuki w przestrzeni miejskiej. Od 1999 roku prowadzi własną galerię
bilbordową przy Szosie Chełmińskiej 37 w To¬runiu, gdzie pokazuje własne prace jak i
zaproszonych gości. Główną ideą Galerii Rusz jest próba poruszenia odbiorców i przekształcenia wspólnej przestrzeni w miejsce komunikacji i refleksji. Artyści brali udział w wystawach w kraju i za granicą, ostatnio w Norwich w ramach „Polska! Year” w Wielkiej Brytanii.


Festiwal zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Toruń oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Partnerzy festiwalu: Toruń 2016, CSW Znaki Czasu, Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście
 
Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki

Kontakt: Joanna Górska, Rafał Góralski/Galeria Rusz, tel. 604 967 852
www.artmovesfestival.org

 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas