poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
Nike 2009 dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego
za "Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach"

Nike 2009 dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego!
 

"Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego laureatką Nagrody Literackiej Nike! Tom wydany przez Biuro Literackie został tym samym najczęściej wyróżnianą książką tego roku.

Książka Dyckiego znalazła się w finale Nike w towarzystwie książek Andrzeja Barta, Ingi Iwasiów, Ignacego Karpowicza, Tomasza Piątka, Bohdana Sławińskiego i Krzysztofa Vargi.

Warto podkreślić, że wśród siódemki finalistów książka Dyckiego była jedyną reprezentantką liryki; jest ona także pierwszą po siedmioletniej przerwie książką poetycką docenioną przez Kapitułę Nike.

Nagroda dla tomu Tkaczyszyna-Dyckiego, to 21 tegoroczne wyróżnienie dla książki Biura Literackiego. Co więcej, wszystkie najważniejsze nagrody literackie w Polsce zdobyły publikacje wrocławskiego wydawnictwa!

Wcześniej Krystyna Miłobędzka wyróżniona została Nagrodą Silesiusa za "gubione", a Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki odebrał za "Piosenkę" Nagrodę Literacką Gdynia. Bezprecedensowo, bo po raz pierwszy w historii Gdyni powtórnie nagrodzono laureata poprzedniej edycji (w 2006 roku wyróżniono "Dzieje rodzin polskic").

"Jako polski poeta poruszam się w obrębie polszczyzny, za pomocą której można pewnych problemów dotknąć mniej lub bardziej dosadnie. To daje wielkie możliwości, ale jednocześnie pozostawia mnie w pewnym sensie bezradnym wobec niektórych tematów ...

Czuję się także bezradny i nieufny wobec siebie, jako tego, który sprawia, że słowa toczą się dalej, linijka po linijce, obraz po obrazie", mówił autor "Gazecie Wyborczej" po odebraniu nagrody.

"Zdecydowaliśmy, że nie możemy karać tak wybitnego twórcy, tylko za to, że już raz okazał się wybitny" - tłumaczył werdykt przewodniczący jury Piotr Śliwiński - "uznaliśmy, że to właśnie on napisał najlepszą książkę poetycką w tym roku, więc ją nagrodziliśmy".

Tak wybór kapitułu Nagrody Nike uzasadniała Grażyna Borkowska "Jest to poezja autobiograficzna, bo nie brak w niej odniesień do faktów potwierdzonych w biografii autora (choroba, śmierć matki, doświadczenie homoerotyczne), ale jest to także poezja wyraźnie wystylizowana - na dawność, barokowość, Villonowską nutę, "portret trumienny".

Stylizacja ta jest szczególna, nie oddala od biografii, nie zaciera jej tropów, nie łagodzi traumy istnienia, ale pozwala do faktyczności życia wracać - w rytm tak lubianych przez poetę albo natrętnie uruchamianych - powtórzeń.

Pozwala wracać i pozwala zobaczyć to, co w pierwszym porządku, w pierwszej lekturze było niedostatecznie czytelne: wszechobecność śmierci, która jest tutaj - mówiąc językiem Celana i Różewicza - mistrzem poetyckiego rytuału.

W czerwcu nakładem Biura Literackiego ukazało się drugie, skorygowane przez autora wydanie książki, która jest piątym tomem Dyckiego - po "Przewodniku dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania" (2000), "Zapleczu" (2002), "Przyczynku do nauki o nieistnieniu" (2003), "Poezji jako miejsce na ziemi" (2006) - opublikowanym przez Biuro.

Książki Tkaczyszyna-Dyckiego należą do najchętniej czytanych i najczęściej nagradzanych. Oprócz wspomnianej Nagrody Literackiej Gdynia w 1995 roku Autor odebrał Nagrodę Literacką im. Barbary Sadowskiej, a w 2007 prestiżową europejską nagrodę Huberta Burdy.

 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas