poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
6 czerwca 2002 roku zmarł w Krakowie WŁODZIMIERZ KUNZ
Dekada Literacka 2002, nr 5-6 (187-188)
6 czerwca 2002 roku zmarł w Krakowie WŁODZIMIERZ KUNZ, malarz i grafik

Profesor Włodzimierz Kunz, ur. 25 lipca 1926 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Szkołę podstawową ukończył w Gorlicach. Czas szkoły średniej przypadł na okres II wojny światowej. W czasie wywózki uczniów szkoły na roboty do Niemiec, uciekł z transportu i do końca wojny ukrywał się na terenie powiatów gorlickiego, jesielskiego i krośnieńskiego.

W 1948 po zdaniu matury został przyjęty w poczet studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował malarstwo pod kierunkiem prof. Zbigniewa Pronaszki, Adama Marczyńskiego, Hanny Rudzkiej-Cybisowej.

W 1953 roku podjął pracę w krakowskiej uczelni, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery pedagogicznej i naukowej. Dwukrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Grafiki, trzykrotnie był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 1970 roku był członkiem Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Triennale Rysunku w Norymberdze. W latach 1987-1990 przewodniczył Sekcji Plastyki w Radzie Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, był również członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz Przewodniczącym Komisji Nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Umiejętności.

Profesor Włodzimierz Kunz uprawiał malarstwo sztalugowe, grafikę artystyczną i ścienne malarstwo sakralne. Jego obrazy i litografie, tworzące własny świat subtelnych doznań i przywoływanych znaczeń były prezentowane na licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Prace Włodzimierza Kunza znajdują się we wszystkich ważniejszych muzeach w kraju, zaś za granicą między innymi w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Gugenheima w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio, Muzeum Sztuki w Hamburgu i miejskim w Darmstadt, w Muzeum Sztuki w Hawanie i innych.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi. Za swą twórczość i osiągnięcia dydaktyczne uzyskał szereg prestiżowych nagród: m.in. nagrodę Miasta Krakowa, sześciokrotnie nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, odznakę „Zasłużonego Działacza Kultury”. Uzyskał również honorowe obywatelstwo miasta Gorlic.

Odszedł znakomity artysta, nauczyciel wielu pokoleń absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, człowiek wielkiego serca i franciszkańskiej dobroci. Uśmiechnięty, pełen dystansu do świata, pozostanie w pamięci społeczności Uczelni, ale i środowiska plastycznego kraju i Krakowa - jako jeden z jego najwybitniejszych twórców.

 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas