poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
Giełda talentów (5)
Dekada Literacka 2002, nr 5-6 (187-188)


■ Znów zebrały się dwie opasłe teczki nadesłanych przez Państwa materiałów; nie wszystko da się tu omówić albo zacytować.

Na początek jednak nie możemy nie zaanonsować niezwykłego numeru krakowskiego pisma „Ha-art” (nr 9-10). Ten interdyscyplinarny magazyn kulturalno-artystyczny przynosi blok naprawdę interesujących esejów o twórczości poetyckiej i prozatorskiej Stanisława Czycza.

Pisują do nas głównie ludzie młodzi, poszukujący, niepokorni, ciekawi świata - warto więc przyjrzeć się omówieniom, ale i samej twórczości tego pisarza, który staje się dla młodszych generacji twórców idolem takim, jak dla innych Bursa, Wojaczek, Stachura czy Poświatowska. Zainteresowanych dorobkiem autora „Anda” odsyłamy do „Wierszy. Prozy” Stanisława Czycza, niedawnej edycji Wydawnictwa Literackiego.

Ale do rzeczy: krygują się Państwo przysyłając nam teksty, nazywają je „bazgrołami”, „wierszydłami”, „wypocinami”, jakby prosząc nie wprost o „łagodny wymiar kary”, rodzaj taryfy ulgowej. Rozbawił nas list Krystyny Tylkowskiej, która robiąc porządki w szufladach, a jednocześnie czekając na wyznaczenie terminu obrony pracy magisterskiej, przysłała nam - mimo że to tylko porządkowanie papierów - całkiem zgrabny zestaw z wierszem, który warto tu w całości zacytować:

Dłonie

Dłonie są we mnie najstarsze
linii papilarnych ciągle jeszcze
więcej niż zmarszczek na twarzy
i chyba najmądrzejsze
linie papilarne więcej mówią o mnie
niż zmarszczki na twarzy
pytam o limit gestów tworzących
to wszystko
tych pożegnań
powitań
pożegnań

Proste spostrzeżenie, prosto wypowiedzi, im przybliża nas dzięki takim wierszom do prawd fundamentalnych - autorka eksploruje własną wiedzę o świecie i człowieku, nie udziwniając, nie robiąc czegoś dla efektu, na pokaz.

 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas