poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
br
Kraków naukowy i artystyczny w Wydawnictwie Literackim
Dekada Literacka 2003, nr 3-4 (195-196)


9 kwietnia br. miało miejsce niezwykłe spotkanie - z okazji 50. Jubileuszu Wydawnictwa Literackiego zorganizowano w salach przy ul. Długiej 1, kamienicy „Pod Globusem” wykupionej przed 12 laty przez WL, wówczas jeszcze przedsiębiorstwo państwowe, happening, w którym udział wzięli naukowcy z UJ i innych krakowskich uczelni, krakowscy artyści i literaci, z Wisławą Szymborską, Czesławem Miłoszem i Sławomirem Mrozkiem na czele, oraz dawni i obecni pracownicy zasłużonej dla polskiej kultury oficyny. Konferansjerami byli Ewa Lipska i Andrzej Dudziński, a w rolę aktorów wcielali się z wielkim talentem profesorowie.

Program Wydawnictwa Literackiego przez pięćdziesiąt lat podlegał, bo podlegać musiał, ciśnieniu dziejów. Ale nawet w najtrudniejszych latach, 1953 i 1954, ukazywały się w tej oficynie dzieła wiekopomne. Na początku dominowała zdecydowanie klasyka polska, a w latach siedemdziesiątych, które okazały się najbardziej dynamiczne w dorobku WL-u, akcent przesunął się w kierunku literatury współczesnej, szczególnie iberoamerykańskiej. Lata dziewięćdziesiąte to okres trudny dla dużych, obciążonych pękatymi tekami redakcyjnymi z poprzedniego okresu, wydawnictw państwowych. Nie wszystkie ten okres zdołały przetrwać. Niektóre się pośpiesznie sprywatyzowały, inne upadły. Wydawnictwu Literackiemu udało się nie tylko przetrwać, lecz znów rozwinąć i odzyskać dawną świetność.

Drugie pięćdziesięciolecie krakowska oficyna rozpoczyna jako wydawnictwo prywatne. Ale przednich ma właścicieli - panią Werę Michalską, od lat prowadząca z powodzeniem ambitne wydawnictwo szwajcarskie, z przedstawicielstwem w Warszawie, Noir sur Blanc, i spółkę pracowników Wydawnictwa.

Nowym właścicielom i nowemu kierownictwu Wydawnictwa, z panią prezes Anną Zarębą-Michalską na czele, redakcja „Dekady Literackiej” składa serdeczne gratulacje i życzy samych lat tłustych - z pożytkiem dla polskiej kultury!

br

 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas