poezja proza esej rozmowy recenzje felietony
 
filozofia
teoria literatury
socjologia
psychologia
antropologia
poczta literacka
sztuka
muzyka
teatr
film
wydarzenia
okno na świat
polska z zewnatrz
ksiazki_nadeslane
STANISŁAW TABISZ
Galeria ZPAP Sukiennice
DL 1994, nr 18/19 (101/102)


Galeria Związku Polskich Arystów Plastyków Sukiennice rozpoczęła swoją działalność 9 grudnia 1994 roku ekspozycją obrazów kilkudziesięciu artystów należących do Okręgu Krakowskiego ZPAP. Kierownictwo galerii powierzono w drodze konkursu Pani Ewie Balmas, która swoje doświadczenie w tym względzie zdobyła pracując w galerii Spółdzielni Pracy Twórczej ,,Plastyka” mieszczącej się kiedyś przy pl. Szczepańskim 5.

Po długich staraniach i licznych kłopotach z przejęciem pomieszczeń w Sukiennicach od handlującej tu od lat swoim pseudoludowym towarem Cepelii władze Okręgu Krakowskiego ZPAP oraz członkowie związku entuzjastycznie nastawieni do nowo powstającej galerii najpierw doprowadzili do prowizorycznego wejścia i wyeksponowania w rozkopanych wnętrzach kilkunastu obrazów, aby równolegle przeprowadzić prace adaptacyjne i remontowe pomieszczeń i dostosować je dla potrzeb i funkcji ekspozycyjnych oraz właściwego i bezpiecznego przechowywania dzieł sztuki.

Od pierwszych dni — jak się okazało — galeria ,,Sukiennice” wzbudziła zainteresowanie i szybko dokonała pierwszych sprzedaży, na co być może wpłynęło także samo atrakcyjne i efektowne umiejscowienie galerii w samym sercu Krakowa. Widoczne w rozświetlonych oknach obrazy wabią i przyciągają spacerujących po krakowskim Rynku gości i mieszkańców Krakowa. Poza tym, jak wskazują ogólnie zarysowane plany programowe galerii, można optymistycznie liczyć na oglądanie w Sukiennicach ambitnych wystaw problemowych, tematycznych, zbiorowych, okolicznościowych i być może indywidualnych.

Jedną z takich wystaw otwarto już 19 grudnia 1994 roku. Klub Malarzy działający przy Okręgu Krakowskim ZPAP kolejną edycję cyklicznej wystawy ,,Mały Format” określił w swojej idei jako „sentymenty galicyjskie”. Do udziału w wystawie zgłosiło swoje małoformatowe prace ponad 100 artystów. Nad całością ekspozycji w roli komisarza czuwała art. malarka Małgorzata Buczek. Organizatorzy wydali na kartkach pocztowych kolorowe reprodukcje wszystkich obrazków składających się na tę wystawę, które rozwieszone w kilku rzędach na ścianach galerii przedstawiały różnorodne propozycje nastrojów, sentymentalnych klimatów a także zróżnicowane stylistycznie wizje — od czystej abstrakcji, przez aluzyjne i surrealistyczne fantazje, aż po realistyczne i ekspresjonistyczne motywy martwej natury, pejzażu, portretu.

Stanisław Tabisz
 

 

 

FOKK PZU

 

dekada literacka
prenumerata
sprzedaz_wysylkowa
numery_archiwalne
napisz do nas